„Konsumencie! Wybierz bezpieczny fotelik rowerowy dla swojego dziecka!”

13 lipca 2021

 

Z tekstu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę kupując fotelik rowerowy do przewożenia dziecka,
  • w co powinien być wyposażony bezpieczny fotelik rowerowy,
  • o nieprawidłowościach stwierdzonych w trakcie kontroli inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Rzeszowie badających temat fotelików rowerowych na terenie województwa podkarpackiego.

 

Sezon rowerowy w pełni. Jeżeli chcemy przewozić na nich nasze pociechy, foteliki są niezbędne by zapewnić naszym dzieciom właściwy poziom bezpieczeństwa. Bogata oferta fotelików może przyprawić o ból głowy, szczególnie że na rynku można jeszcze spotkać produkty zagrażającemu zdrowiu czy nawet życiu małych użytkowników.

 

Poniżej znajdziesz informacje na co zwrócić uwagę by zakupić bezpieczny fotelik rowerowy.

 

O czym warto pamiętać?

 

  1. Dokładnie oglądnij produkt[1].

  2. Koniecznie sprawdź czy fotelik:
  • nie posiada ostrych, niebezpiecznych krawędzi,
  • jest oznakowany uznanym symbolem identyfikacyjnym materiałów dla celów recyklingu (PP),
  • jest wyposażony przynajmniej w trzypunktowe pasy, których system zapięcia nie pozwoli dziecku odpiąć samodzielnie pasów

(Pamiętaj! Lepsze zabezpieczenie zapewniają regulowane pasy pięciopunktowe!)

  • posiada prawidłowy system mocowania fotelika do roweru,

(Pamiętaj! Mocowanie fotelika na specjalnym metalowym stelażu jest rozwiązaniem najlepszym ponieważ rower nie musi być wyposażony w bagażnik a fotelik posiada amortyzację i dziecko podróżujące w takim foteliku nie odczuwa nierówności na drodze);

  • konstrukcja fotelika uniemożliwia kontakt stóp dziecka z kołami roweru, podnóżki wyposażone w system zabezpieczeń (najlepiej z możliwością regulacji wysokości podnóżka;
  • na foteliku podano informację o maksymalnej wadze przewożonego dziecka, minimalnym wieku lub wymiarach dziecka (zalecenie aby nie przewozić dziecka, które jest zbyt małe aby bezpiecznie siedzieć w foteliku);
  • na foteliku podano informację o typach rowerów, w których dany fotelik może być montowany;
  • na foteliku podano nazwę lub znak firmowy i adres producenta/importera.
     
  1. Sprawdź również czy fotelik jest wyposażony w instrukcje:
  • montażu,
  • użytkowania,
  • konserwacji

sporządzone w języku polskim. Powinien je posiadać!

 

Na rynku dostępne są foteliki zarówno przednie i tylne. Większym zainteresowaniem cieszą się foteliki tylne – mające zazwyczaj większy udźwig pozwalający przewozić również starsze, cięższe dzieci. Zapewniają one zwykle większa amortyzację przewożonemu małemu pasażerowi.

 

Nasze działania na terenie województwa podkarpackiego

 

Niestety w ofercie sklepów można spotkać też foteliki, które nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa, a nawet stwarzają zagrożenie
dla życia i zdrowia. Inspektorzy zainteresowali się ofertami fotelików wykonanych z wikliny, które pojawiły się na popularnych portalach internetowych. Ich uwagę zwróciła znaczna ilość ofert fotelików wiklinowych pochodzących od producentów z województwa podkarpackiego i spore zainteresowanie tymi fotelikami wśród konsumentów.

 

Na terenie województwa podkarpackiego wikliniarstwo to rzemiosło, które ma wieloletnią tradycję, niemniej jednak bezpieczeństwo, zwłaszcza naszych dzieci jest najważniejsze, dlatego też objęto kontrolą właśnie tego typu foteliki.

 

Producenci reklamowali je jako np. „wykonane z ekologicznego materiału, trwałe, przystosowane do udźwignięcia dużego ciężaru dziecka, wygodne w użyciu i bardzo bezpieczne”, bądź też jako „na rodzinne przejażdżki  przewożenia misia lub lalek”, choć faktycznie przeznaczone były do przewożenia dzieci.

Kontrola kilku producentów wykazała, że wszystkie badane foteliki rowerowe wykonane z wikliny nie spełniały wymagań bezpieczeństwa i mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno przewożonego dziecka, jak i kierującego rowerem.

 

Główne wady badanych fotelików to:

  • fotelik zamontowany przed kierownicą zasłaniał widoczność kierującemu rowerem oraz utrudniał manewrowanie nim,
  • mocowanie fotelika do roweru wyłącznie za pomocą dwóch metalowych haków zawieszanych na kierownicy roweru i brak systemu zabezpieczeń utrzymujących dziecko w bezpiecznym położeniu w foteliku, mogło doprowadzić  do odłączenia się fotelika z dzieckiem od roweru, bądź spowodować wypadnięcia samego dziecka z fotelika. W efekcie dziecko mogło doznać wstrząśnienia mózgu, krótkotrwałej utraty przytomności, otarć, skaleczeń, czy złamań kończyn,
  • brak systemu ograniczającego, np. uprzęży paskowej oraz brak osłon integralnych, przyległych do każdego podnóżka, chroniących stopy dziecka przed kontaktem z kołami roweru oraz brak pasków przy podnóżkach, ograniczających ruch stóp przewożonego dziecka.
  • brak informacji dotyczących maksymalnej masy dziecka, minimalnego wieku lub wymiarów dziecka, nazwy i adresu producenta, typów rowerów, w których dany fotelik może być montowany, ostrzeżeń bezpiecznego użytkowania fotelika oraz dołączonej instrukcji użytkowania.

 

Po kontrolach Inspekcji Handlowej oferty fotelików rowerowych wiklinowych zostały usunięte, a kontrolowani przedsiębiorcy zaprzestali dalszej produkcji i sprzedaży niebezpiecznych fotelików tego typu.

 

Pamiętajmy jednak, że produkty tego typu nie są produktami jednorazowymi, czy służącymi do krótkotrwałego użytkowania. Z doświadczenia życiowego wiadomo, że często takie produkty, po zakończeniu użytkowania przez jedno dziecko są przekazywane do użytkowania dla innych, młodszych dzieci. Z tego względu produkty tego typu mogą być użytkowane przez lata, narażając kolejne dzieci na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Zapewnijmy dzieciom bezpieczeństwo! 

 

Działania Inspekcji Handlowej na terenie Polski

 

Informacja z kontroli bezpieczeństwa fotelików rowerowych przeprowadzonych w całej Polsce przez Inspekcję Handlową znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce  AKTUALNOŚCI.

 

[1] Jeżeli chcesz zakupić towar przez Internet, nie musisz się martwić. Dostarczony towar możesz obejrzeć. W przypadku, gdy nie spełni twoich wymagań będziesz mógł go zwrócić. Masz na to 14 dni. Więcej znajdziesz na stronie prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

 

Informację przygotowały: st. specjalista Helena Dudek oraz st. inspektor Kinga Lenart.

 

Powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi wiążącej wykładni prawa.

Logo Produkt Polski
Logo polub polubowne
Europejskie Centrum Konsumenckie
Prawa Konsumenta