ABB Polska – postępowanie wyjaśniające i przeszukania

03 października 2024

 

  • Pracownicy UOKiK przeszukali siedzibę firmy technologicznej ABB Polska i jej pięciu dystrybutorów.
  • Przedsiębiorcy mogli zawrzeć porozumienia ograniczające konkurencję.
  • Prezes Urzędu wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

 

ABB Polska jest częścią międzynarodowego koncernu technologicznego. Przedsiębiorca zajmuje się sprzedażą produktów i technologii związanych z energią elektryczną, robotów, systemów zrobotyzowanych, silników elektrycznych, generatorów oraz systemów i usług projektowanych w celu optymalizacji produkcji w procesach przemysłowych. Do UOKiK dotarły sygnały, że ABB Polska wraz ze swoimi partnerami dystrybucyjnymi  mogła zawrzeć porozumienia podziałowe, polegające na przydzielaniu poszczególnym partnerom klientów oraz projektów realizowanych na rzecz klientów końcowych. Dodatkowo, przedsiębiorcy mogli ustalać ceny, a także wymieniać między sobą informacje mające znaczenie dla konkurencji. Ustalenia mogły dotyczyć także przetargów publicznych.

 

"Podejrzewamy, że ABB Polska wraz ze swoimi dystrybutorami mogą dokonywać uzgodnień dotyczących podziału rynku, cen i wymiany kluczowych informacji. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, w ramach którego przeprowadziliśmy przeszukania. Odbyły się one za zgodą sądu i w asyście Policji w siedzibie ABB Polska oraz u pięciu dystrybutorów przedsiębiorcy. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy" – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

 
Wypowiedź Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego

 

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

 

Dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia sankcji pieniężnej. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy w charakterze „świadka koronnego” z Prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia. Zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem, pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555. Pracownicy UOKiK odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące programu leniency, także anonimowe.

 

Przypominamy również, że prowadzimy program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Chcesz poinformować UOKiK o praktykach ograniczających konkurencję? Wejdź na https://uokik.whiblo.pl/ lub zeskanuj kod QR, który znajdziesz poniżej i skorzystaj z prostego formularza. Zastosowany system zapewnia całkowitą anonimowość, również wobec Urzędu.

 

 

 

 

Zgłoś naruszenie prawa konkurencji:

Platforma dla anonimowych sygnalistów

Zgłoś naruszenie prawa konkurencji

 

Informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: +48 603 124 154
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL
Znajdziesz nas również na Instagramie: @uokikgovpl

 

Pliki do pobrania:

 

Logo Produkt Polski
Logo polub polubowne
Europejskie Centrum Konsumenckie
Prawa Konsumenta