NASK walczy z dezinformacją w sieci!

17 marca 2022

 

NASK – (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Zajmuje się m.in. zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu.

 

Wspiera również użytkowników w weryfikowaniu informacji w mediach społecznościowych.

 

„Równolegle do działań za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się fala dezinformacji w Internecie. W polskiej infosferze pojawiają się nieprawdziwe, zmanipulowane informacje, które mają zmienić perspektywę wobec aktualnych wydarzeń, a zwłaszcza osłabić wsparcie naszego społeczeństwa dla Ukrainy.”[1]

 

NASK utworzyła profile #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze (@WeryfikacjaNASK)

Profile #WłączWeryfikację prowadzą doświadczeni eksperci instytutu, którzy dementują nieprawdziwe informacje krążące w sieci oraz wskazują przejawy działań dezinformacyjnych.

 

Weryfikacja treści pojawiających się w Internecie jest jednym z elementów budowania odporności na akcje dezinformacyjne. NASK pokazuje jak weryfikować wpisy w Internecie. 

 

Zasada 5XZ

 

Eksperci NASK zachęcają ponadto do zgłaszania treści i profili, które wzbudzają Twoje wątpliwości, co do potencjalnego udziału w akcjach dezinformujących. Oznacz profil NASK lub napisz na internet@nask.pl.
Na stronie https://nask.pl/wlaczweryfikacje znajdziesz listę zgłoszonych do tej pory kont.

 

#STOPdezinfromacji

 

[1] https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/4413,WlaczWeryfikacje.html

Logo Produkt Polski
Logo polub polubowne
Europejskie Centrum Konsumenckie
Prawa Konsumenta