Zatory płatnicze – kolejne postępowania
- Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął sześć postępowań wobec spółek, które nie płacą w terminie swoim dostawcom.
- Wcześniej wystosował do nich tzw. wystąpienia miękkie, aby zwrócić uwagę na nieprawidłowości w regulowaniu zobowiązań.
- Od początku 2024 r. Prezes Urzędu wystosował blisko 40 takich wystąpień.
Prezes UOKiK wszczął sześć nowych postępowań w sprawach nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez spółki: Bridgestone Poznań, Bruk-Bet, Eaton Automotive Systems, Metalkas, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej SLAWEX oraz Rockfin.
Wystąpienia miękkie
Przed wszczęciem postępowań Prezes UOKiK wystosował do tych podmiotów tzw. wystąpienia miękkie. Miały one na celu zasygnalizowanie spółkom zauważone nieprawidłowości w obszarze praktyk płatniczych i zdyscyplinowanie ich do niezwłocznej poprawy.
"Wystąpienia miękkie pozwalają szybko zareagować na dostrzeżone nieprawidłowości i potencjalny zator płatniczy, dając jednocześnie przedsiębiorcy możliwość niezwłocznego uregulowania zaległości. Nasze analizy wskazują, że prawie połowa przedsiębiorców, do których wystosowaliśmy wystąpienia miękkie w 2023 roku, poprawiła swoją dyscyplinę płatniczą. W najbliższym czasie planujemy kolejne wystąpienia do przedsiębiorców. Jednocześnie brak poprawy kultury płatniczej, tak jak w przypadku tych 6 podmiotów, powoduje wszczęcie postępowań administracyjnych" – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Wystąpienia wpisują się również w szeroko pojętą prewencję, kształtują świadomość i kulturę płatniczą przedsiębiorców oraz umożliwiają zmianę praktyki konkretnego przedsiębiorcy. Od początku 2024 r. Prezes UOKiK wystosował wystąpienia miękkie do 37 przedsiębiorców.
Jakie kary grożą przedsiębiorcom?
Prezes UOKiK będzie wyliczał kary pieniężne dla przedsiębiorców na podstawie znowelizowanej w 2022 r. ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych. Wysokość kary będzie ustalana dwuetapowo. W pierwszym etapie wyliczana będzie maksymalna kara pieniężna na podstawie wzoru podanego w ustawie antyzatorowej. W drugim etapie Prezes UOKiK dokona miarkowania kary w oparciu o dodatkowe okoliczności wymienione w Ustawie. Weźmie pod uwagę nie tylko wartość przeterminowanych płatności i długość opóźnień, lecz również wagę i okoliczności naruszenia, działania podjęte przez przedsiębiorcę z własnej inicjatywy w celu zaprzestania naruszenia oraz współpracę z Urzędem w toku postępowania.
Wejdź na stronę poświęconą zatorom płatniczym
Najważniejsze informacje o kompetencjach Prezesa UOKiK w obszarze zatorów płatniczych można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej. Czym są zatory płatnicze, kiedy może zająć się nimi Prezes Urzędu, jak można zgłosić przedsiębiorcę nie wywiązującego się z zobowiązań i kto może to zrobić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz na stronie https://uokik.gov.pl/zatory-platnicze.
Informacje dla mediów:
Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: +48 603 124 154
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL
Znajdziesz nas również na Instagramie: @uokikgovpl
Pliki do pobrania: