
Co zawiera w sobie kosmetyk

Kontrola etykiet energetycznych
Czy dostawcy i sprzedawcy pralek, pralko-suszarek, zmywarek, urządzeń chłodniczych prawidłowo stosują etykiety energetyczne? Sprawdzamy to. Po co? Bo masz prawo wiedzieć, ile prądu zużyje np. nowa lodówka i jakie ma parametry. Przypominamy! Od marca 2021 r. etykiety na niektórych produktach uległy zmianie – pojawiły się nowe piktogramy, kody QR, zniknęły plusy, a sprzęt jest oznaczany literami od A do G.
Zmowy przetargowe - dwie decyzje Prezesa UOKiK
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące zmów przetargowych, w których nałożył kary w łącznej wysokości blisko 330 tys. zł. Przedsiębiorcy próbowali wpłynąć na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim oraz przewozu osób w woj. śląskim organizowanych przez samorządy. Przypominamy, że podmioty ubiegające się o zamówienia publiczne nie mogą uzgadniać swoich ofert z innym przedsiębiorcami.

Kary za fałszowanie składu odzieży
Prezes UOKiK nałożył na firmy produkujące męską odzież wizytową – Kubenz, Recman i Dastan Logistics – łącznie ponad 2,1 mln zł kary za fałszowanie składu produktów. Badania laboratoryjne potwierdziły, że w wielu przypadkach konsument kupował odzież z innych materiałów niż deklarowane.

Jakość odzieży wierzchniej pod lupą Inspekcji Handlowej
Prezentujemy wyniki całorocznej kontroli kurtek i płaszczy. Pobierz raport oraz wykaz skontrolowanej odzieży. W 2021 roku Inspektorzy ocenili oznakowanie oraz jakość 694 partii okryć dla dorosłych. Zakwestionowali ponad 24 proc. spośród sprawdzonych produktów. W badaniach laboratoryjnych ujawniliśmy rozbieżności pomiędzy składem rzeczywistym a deklaracją producenta. W co drugim przypadku skład podany na metce był nieprawdziwy.

Fotowoltaika - działania Prezesa UOKiK
Coraz większemu zainteresowaniu konsumentów instalacjami fotowoltaicznymi towarzyszy rosnąca liczba skarg na tę branżę. Najwięcej zgłaszanych problemów dotyczy utrudniania odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem i obciążania konsumentów kosztami w takiej sytuacji. Prezes UOKiK postawił zarzuty spółkom FG Energy oraz Krajowy Projekt Energetyczny, toczy się także 10 postępowań wyjaśniających. Niektóre działania już zakończyły się z korzyścią dla konsumentów.

Działalność UOKiK w 2021 roku
988 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów, prawie pół miliarda złotych nałożonych kar. Przedstawiamy podsumowanie działań UOKiK w 2021 roku.
Wszyscy jesteśmy konsumentami - poznajmy się :)
Konsumenci w Polsce dysponują szerokim wyborem podmiotów, do których mogą się zwrócić po bezpłatną poradę prawną. Z okazji Światowego Dnia Konsumenta, warto zrobić sobie prezent i sprawdzić, gdzie szukać pomocy w przypadku problemów z zakupami. Prezes UOKiK zachęca do poznania możliwości bezpłatnej pomocy prawnej.

Warunkowa zgoda na koncentrację PKN Orlen - PGNiG
Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Transakcja może dojść do skutku, jeżeli sprzedana zostanie spółka Gas Storage Poland – zarządzająca magazynami gazu PGNiG. Dzięki środkom zaradczym nie dojdzie do ograniczenia konkurencji.

Światowy Dzień Konsumenta dla Ukraińców
„Wszyscy jesteśmy konsumentami” – pod takim hasłem obchodzimy w tym roku Światowy Dzień Konsumenta. Konsumentami są także uchodźcy z Ukrainy – specjalnie dla nich UOKiK oraz 6 innych instytucji przygotowały przydatne informacje, które ułatwią zakupy, podróżowanie i korzystanie z usług. UOKiK uruchomił też bezpłatne porady konsumenckie po ukraińsku pod nr tel. 801 440 220, 22 290 89 16 oraz e-mailem: uaporady@dlakonsumentow.pl.

Apel Prezesa UOKIK w sprawie DVB-T2
Już wkrótce widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej – DVB-T2. Wiele osób będzie kupowało niezbędny do odbioru telewizor lub dekoder. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do właścicieli największych sklepów z elektroniką i platform sprzedaży internetowej o niewykorzystywanie sytuacji do podnoszenia cen tego sprzętu.