Zmowy na rynku pracy – Ty też możesz oddać głos na nasz poradnik

24 stycznia 2025

 

  • Poradnik UOKiK dotyczący zmów na rynku pracy nominowany do nagrody za najlepszą europejską publikację w ochronie konkurencji w 2024 r.
  • Dokument ma szansę wygrać w kategorii soft law & studies.
  • Zachęcamy do głosowania na nasz projekt w konkursie organizowanym przez portal Concurrences i George Washington University.


Poradnik „Zmowy i nadużycia na rynku pracy. Prawo konkurencji a sprawy pracownicze” został wydany w lipcu 2024 r. W prosty sposób, na podstawie konkretnych przypadków z udziałem bohaterów publikacji Arka czy Aurelii przedstawia, jakie praktyki mogą być uznane za złamanie prawa. To szczególnie istotne ponieważ zarówno pracodawcy, jak i pracownicy nie zdają sobie często sprawy, że porozumienia dotyczące pracowników mogą naruszać konkurencje i zakończyć się nałożeniem kary przez UOKiK. Dlatego jest to lektura obowiązkowa również dla szefów działów HR – poradnik tłumaczy dlaczego oni również mogą złamać prawo i osobiście ponieść konsekwencje finansowe. Poradnik promowany był m.in. na profilach UOKiK na portalu X oraz Instagramie, a także przy współpracy z Państwową Inspekcją Pracy oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Zmowy na rynku pracy - w tych wyborach zagłosuj na Areczka

Publikacja UOKiK została nominowana w konkursie organizowanym przez portal Concurrences i Uniwersytet Jerzego Waszyngtona (The George Washington University). Poradnik może zostać najlepszą europejską publikacją w kategorii Soft Law & Studies.

 

"Nasz poradnik został nominowany do nagrody przez specjalistów z dziedziny prawa konkurencji – prawników, ekonomistów i akademików. Natomiast wyboru najlepszej publikacji dokona jury złożone z autorytetów oraz internauci. Dlatego zachęcamy do oddania głosu na naszą publikację" – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Głosować można do 21 marca na stronie portalu Concurrences.

 

Zmowy na rynku pracy – co jest zabronione

Przypominamy, że zabronione jest wspólne ustalanie przez konkurentów wysokości płac dla pracowników, np. obniżenie lub ustalenie górnego pułapu zarobków, czy też brak podwyżek, tzw. wage-fixing. W takich przypadkach zmawiający się przedsiębiorcy eliminują ryzyko, że pracownik odejdzie z pracy po otrzymaniu lepszej oferty od konkurenta.

 

Kolejnym przykładem naruszenia prawa są ustalenia przez konkurentów o niekonkurowaniu o pracownika, tzw. no-poaching. Przedsiębiorcy w ten sposób eliminują ryzyko, że konkurent zrekrutuje ich pracownika. Mogą przy tym uzgodnić między sobą np. to, że nie będą aktywnie zabiegać o swoich pracowników. Ustalenia mogą mieć również formę bardziej pasywną, np. brak podjęcia rozmowy o pracę w przypadku otrzymania CV od pracownika drugiej strony zmowy.

 

Niedozwolone może być również wspólne ustalanie innych warunków pracy, które wpływają na atrakcyjność pracodawcy, np. liczby dni pracy zdalnej.

 

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencje grożą kary finansowe  – do 10 proc. obrotu dla przedsiębiorcy i do 2 mln zł dla menadżerów bezpośrednio odpowiedzialnych za niedozwolone ustalenia.

 

Poradnik „Zmowy i nadużycia na rynku pracy. Prawo konkurencji a sprawy pracownicze” można pobrać ze strony UOKiK.

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: +48 603 124 154
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL
Znajdziesz nas również na Instagramie: @uokikgovpl

 

Pliki do pobrania:

 

Logo Produkt Polski
Logo polub polubowne
Europejskie Centrum Konsumenckie
Prawa Konsumenta