Kontrola koncentracji – ułatwienia dla przedsiębiorców

03 kwietnia 2025

 

  • Prezes UOKiK zaktualizował wyjaśnienia dotyczące kontroli koncentracji. Pozwoli to na zmniejszenie liczby transakcji zgłaszanych przez przedsiębiorców do Urzędu.
  • Przypominamy również, że przy skomplikowanych sprawach istnieje możliwość spotkania z przedstawicielami UOKiK, także przed złożeniem wniosku notyfikacyjnego.
  • Ponadto zapraszamy przedstawicieli kancelarii prawnych na organizowane przez nas warsztaty dotyczące najczęstszych błędów i braków w składanych wnioskach.


Zaktualizowane zostały wyjaśnienia w sprawie kryteriów i procedury zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Celem zmian jest dostosowanie dokumentu i działań UOKiK do aktualnej sytuacji rynkowej oraz dalsze ograniczenie liczby koncentracji podlegających zgłoszeniu do tych, które mają realne skutki w Polsce.  Doprecyzowana została kwestia braku skutków na terytorium naszego kraju niektórych transakcji eksterytorialnych, polegających na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy. Do obecnej informacji, że zgłoszeniu do Prezesa Urzędu nie podlega utworzenie podmiotu, który nie prowadzi działalności na terenie Polski, dodano informację, że chodzi również o sytuację, w której nowy przedsiębiorca nie planuje prowadzenia takiej działalności w ciągu najbliższych trzech lat. Oznacza to, że zgłaszane do UOKiK nie muszą być koncentracje, gdzie działalność joint venture nie dotyczy Polski na etapie dokonania transakcji oraz nie jest zakładana w najbliższej przyszłości.

 

Przypominamy, że to kolejna aktualizacja wyjaśnień w ostatnim czasie, która ma pomóc przedsiębiorcom oraz ich reprezentantom. Zmiana wprowadzona w październiku 2024 r. dokładniej określiła kryteria, kiedy zagraniczna koncentracja może wywoływać skutki w Polsce i podlega kontroli Prezesa Urzędu. Aktualizacja przełożyła się na mniejszą liczbę tego rodzaju koncentracji podlegających zgłoszeniu.

 

"Zmieniamy wyjaśnienia, aby ograniczyć liczbę obligatoryjnie zgłaszanych koncentracji do tych wywołujących rzeczywiste skutki na terytorium Polski. W ten sposób chcemy pomóc biznesowi w sprawniejszym przeprowadzaniu transakcji, zmniejszając obciążenia biurokratyczne. Temu służy również możliwość konsultacji z naszymi pracownikami przed złożeniem wniosku o zgodę na koncentrację. Organizujemy także warsztaty dla kancelarii prawnych, aby poprzez eliminowanie braków formalnych skrócić czas uzyskiwania zgód na połączenia czy przejęcia przedsiębiorstw" - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Konsultacje

Choć  ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów nie przewiduje formalnego trybu prenotyfikacji, to przypominamy, że w szczególnie skomplikowanych sprawach możliwe jest spotkanie z pracownikami Departamentu Kontroli Koncentracji na etapie przed zgłoszeniem transakcji. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny - 22 55 60 122 lub mailowy: dkk@uokik.gov.pl. Ponadto, przedsiębiorcy mogą uzyskać od Prezesa UOKiK interpretację przepisów dotyczących kontroli koncentracji lub zakresu wymaganych informacji i dokumentów.

 

Warsztaty dla prawników

Przedstawicieli przedsiębiorców zapraszamy również na warsztaty dla kancelarii prawnych dotyczące kontroli koncentracji. Spotkania będą poświęcone omówieniu najczęściej popełnianych błędów i braków w składanych wnioskach. Z doświadczenia UOKiK wynika, że  w wielu sprawach jest to często główną przyczyną długości trwania postępowań. Warsztaty odbędą się w trzech terminach w tym roku: 29 kwietnia br., 5 czerwca br. oraz 25 września br. w godzinach 10.00 – 13.00 w siedzibie UOKiK w Warszawie (Pl. Powstańców Warszawy 1, sala A2, wejście A) z możliwością uczestnictwa także online. Prosimy o zgłoszenia odpowiednio do: 18 kwietnia, 23 maja i 12 września 2025 r. na adres mailowy dkk@uokik.gov.pl.

 

 

 

 

 

 

Informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: +48 603 124 154
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL
Znajdziesz nas również na Instagramie: @uokikgovpl

 

Pliki do pobrania:

 

Logo Produkt Polski
Logo polub polubowne
Europejskie Centrum Konsumenckie
Prawa Konsumenta