Zgoda warunkowa: kluby fitness

15 kwietnia 2025

 

  • Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na koncentrację.
  • Spółka z grupy kapitałowej Medicover może przejąć 16 spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue.
  • Przejmujący musi jednak sprzedać dwa kluby: w Bielsku-Białej i Gliwicach.

 

 

Planowana transakcja ma polegać na przejęciu przez ABC Medicover Holdings B.V. kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit. Działalność uczestników koncentracji pokrywa się na rynku prowadzenia klubów fitness. Medicover ma ponad 150 klubów pod markami: Just Gym, Well Fitness, McFit, Stellar, Platinium Fitness, Smart Gym, Premium Fitness & Gym. Grupa CityFit jest właścicielem ponad 20 obiektów sportowo-rekreacyjnych pod markami CityFit i CityFit Blue.

 

 
Wypowiedź Macieja Chmielowskiego, Departament Komunikacji UOKiK

 

 

Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Prezes UOKiK przyjął, że kluby fitness konkurują ze sobą na obszarze jednego miasta. Medicover i CityFit posiadają kluby w tych samych 13 miastach. W większości z nich spotykają się jednak z konkurencją innych przedsiębiorców. Inaczej jest w Gliwicach i Bielsku-Białej, gdzie po transakcji pozycja Medicover byłaby na tyle silna, że doprowadziłaby do ograniczenia konkurencji.

 

"Z naszej analizy wynika, że koncentracja zakłóciłaby konkurencję w dwóch miastach. Byłoby to niekorzystne dla klientów klubów fitness w Bielsku-Białej i Gliwicach, mogłoby skutkować np. wzrostem cen. Jednocześnie sprzedaż po jednej z siłowni w każdym z tych miast pozwoli na zachowanie równej rywalizacji przedsiębiorców na lokalnych rynkach" – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Zgodnie z nałożonym warunkiem Medicover musi sprzedać po jednym własnym lub należącym do przejmowanego przedsiębiorcy klubie w Bielsku-Białej i Gliwicach. Nabywca musi być  podmiotem niezależnym od  Medicover i dawać gwarancję prowadzenia w tej lokalizacji klubu fitness w najbliższych dwóch latach. Musi również uzyskać akceptację Prezesa UOKiK.

 

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

 

Decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez UOKiK postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

 

 

 

 

Informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: +48 603 124 154
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL
Znajdziesz nas również na Instagramie: @uokikgovpl

 

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 222 66 76 76 – infolinia konsumencka (opłata wg taryfy operatora)
Formularz kontaktowy: poradydlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie

Inspekcja Handlowa – w twoim województwie

 
Pliki do pobrania:

 

Logo Produkt Polski
Logo polub polubowne
Europejskie Centrum Konsumenckie
Prawa Konsumenta