Informacje dot. przypadków nieuzasadnionego podnoszenia cen paliw

25 lutego 2022

 

  • UOKIK informuje, że nie ma zagrożenia dla ciągłości dostaw paliw w Polsce.
  • Inspekcja Handlowa będzie prowadzić wzmożone kontrole stacji paliw.
  • Jeżeli zauważyłeś nieprawidłowości związane z nieuzasadnionym podnoszeniem cen paliw – zawiadom UOKiK i Inspekcję Handlową.

 

W związku z obecną sytuacją i krążącymi nieprawdziwymi informacjami Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że nie ma zagrożenia dla ciągłości dostaw paliw w Polsce. Potwierdza to zarówno Ministerstwo Aktywów Państwowych (@MAPGOVPL), jak i przedsiębiorcy, w tym @PKN_ORLEN. Zachęcamy kierowców do zachowania spokoju.

 

UOKiK i Inspekcja Handlowa monitorują ceny paliw w Polsce. Przedsiębiorcy, którzy próbują wykorzystywać rosyjską dezinformację oraz wynikające z niej obawy konsumentów dot. stabilności dostaw oraz zapasów paliwa do windowania cen, będą poddani drobiazgowej kontroli przez IH.

 

Wzmożone kontrole stacji paliw prowadzone przez wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej będą prowadzone m.in. pod kątem legalności prowadzenia działalności i prawidłowości oznakowania cen.

 

Konsumencie, UOKiK zachęca do korzystania z aplikacji takich jak Google Maps lub Yanosik. Możesz w nich zweryfikować ceny paliw w twoim sąsiedztwie lub gdy jesteś w podróży. Omijajmy nierzetelnych przedsiębiorców!

 

Konsumencie! Jeżeli zauważyłeś nieprawidłowości związane z nieuzasadnionym podnoszeniem cen paliw – zawiadom UOKiK.

 

Uruchomiony został specjalny adres email, który ułatwi Ci zgłoszenie nieprawidłowości: zgloszenia.ceny@uokik.gov.pl. Używając go prześlij nam zdjęcie pylonu/dystrybutora z cenami paliw lub paragonu. Koniecznie dołącz informację o adresie zgłaszanej przez Ciebie stacji paliw.

 

Informacje w tym zakresie możesz przekazywać również na adres email Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Rzeszowie: sekretariat@wiih.rzeszow.pl

 

Jednocześnie Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej informuje, że w sobotę i niedzielę (26 i 27 lutego 2022 r.) w godzinach od 9:00 do 16:00 pracownicy Inspekcji Handlowej będą przyjmowali informacje w zakresie nieuzasadnionego podnoszenia cen paliw pod nr telefonu 178621453.

Logo Produkt Polski
Logo polub polubowne
Europejskie Centrum Konsumenckie
Prawa Konsumenta